
Jezdec: Fernando Alonso
Fernando Alonso Díaz (* 29. července 1981, Oviedo) je španělský závodník Formule 1 a dvojnásobný šampión z let 2005 a 2006, kdy získal své mistrovské primáty s vozem Renault. V letech 2010-2014 působil u stáje Ferrari, pro sezónu 2015 se rozhodl vrátit zpět do týmu McLaren.
Informace
Před formulí 1
Fernando Alonso se narodil v Oviedu, v severním Španělsku. Jeho maminka pracovala v obchodním domě a jeho otec jako expert na výbušniny v těžebním průmyslu. Mimo jiné byl také amatérský nadšenec do motokárových závodů a doufal, že jeho děti budou jednou kráčet v jeho stopách. První motokáru však překvapivě sestrojil pro Fernandovu starší sestru Lorenu, která ale o vůni benzínu a spálených pneumatik nejevila příliš velký zájem, oproti tomu se ale na závodní dráze začalo líbit tehdy tříletému Fernanovi.
Fernando společně se svým otcem objížděl motokárové závody ve Španělsku, ačkoliv jeho rodina nepatřila mezi finančně úspěšnější, skvělé výkony mladičkého jezdce přivedly celou řadu sponzorských nabídek.
Hned čtyřikrát vyhrál Španělský šampionát (1993, 1994, 1995 a 1996), dále také Juniorský světový pohár, Španělský a Italský Inter-A titul a roku 1998 skončil celkově druhý v Evropském šampionátu a znovu se mu podařilo vyhrát Španělský Inter-A titul.
Bývalý závodník Minardi Adrián Campos dal roku 1998 mladičkému Fernandovi příležitost závodit s pořádným závodním vozem. Dohromady testoval tři dny a s přehledem dokázal porážet svého předchůdce Marca Geného. V roce 1999 působil Alonso v šampionátu Španělské Formule Nissan, kde zvítězil hned ve svém druhém závodě. Již ve své první sezóně bojoval o mistrovský titul, v posledním závodě však potřeboval vyhrát a ještě zajet nejrychlejší kolo, což se mu podařilo a on se stal mistrem této soutěže. Díky tomu dostal příležitost testovat vůz Formule 1 Minardi.
Do oka padl sportovními řediteli týmu Cesaru Fioriovi, který s monopostem Formule 1 dokázal zajíždět i o 1,5 sekundy rychlejší časy než jezdci, kteří pro italský tým testovali v předchozích obdobích.
Po těchto zkušenostech se stal Fernando součástí šampionátu Formule 3000 s vozem Astromega. Byl téměř o rok nejmladším závodníkem, který kdy v tomto šampionátu působil. V prvních sedmi závodech se mu příliš nedařilo a celkově nezískal ani jeden bod, v posledních dvou podnicích se mu už dařilo lépe, jednou skončil druhý a jednou dokonce vyhrál. Celkově to stačilo na čtvrté místo.
Minardi (2001)
Španělský jezdec se stal třetím nejmladším pilotem, který kdy ve Formuli 1 startoval. V královně motorismu debutoval v roce 2001 s vozem Minardi, a ačkoliv za celou sezónu nebodoval, úplně špatně si také nevedl. Jeho maximem bylo jedenácté místo z poslední Velké ceny Japonska.
Velmi blízko k závodní sedačce u lepšího týmu jej dostal jeho manažér Flavio Briatore, spekulovalo se o možném přesunu k týmu Sauber, který se poohlížel po náhradě za odcházejícího Kimiho Räikkönena, stáj se ale nakonec rozhodla pro Felipeho Massu. Velmi nadějně vypadla také přesun do týmu Benetton, který ale také nevyšel a tak se stal pro nadcházející rok Fernando Alonso pouze testovacím jezdcem u stáje Jaguar.
Jaguar (2002)
V roce 2002 testoval Španěl pro zeleně zbarvený tým Jaguar, tuto příležitost mu zajistil tým Renault právě díky Briatoremu, Alonso dostával příležitost především při jednotlivých trénincích.
Renault (2002-2006)
2003
Renault samozřejmě výkony svého svěřence u stáje Jaguar pečlivě sledoval a Flavio Briatore si byl vědom jeho talentu. V roce 2003 z francouzské stáje odešel Jenson Button a právě Fernanda Alonsa si na jeho místo Briatore prosadil, u týmu měl působit jako dvojka zkušeného Jarna Trulliho.
V jeho premiérové sezóně pro Renault se stal již v Malajsii nejmladším závodníkem v historii, který dokázal vybojovat pole position. Před domácím publikem ve Španělsku si dojel pro druhé místo a v Maďarsku získal své první vítězství. Celkově skončil na šestém místě se ziskem 55 mistrovských bodů.
2004
Alonso zůstal u týmu Renault i pro rok 2004 společně s Jarnem Trullim. Mezi týmem a italským závodníkem však velmi často docházelo k neshodám, i bez nulové podpory týmu ale dokázal Trulli svého mladšího stájového kolegu porážet. Nejlepší výkon předvedl Španěl ve Velké ceně Francie, kde po startu z pole position dojel druhý, o vítězství jej připravila skvělá strategie Ferrari a Michaela Schumachera, který zvítězil se čtyřmi zastávkami v boxech. Celkově si ale v šampionátu polepšil, se ziskem 59 bodů skončil čtvrtý.
2005
Novým stájovým kolegou Fernanda Alonsa u stáje Renault se stal Giancarlo Fisichella. Hned v prvním závodě sezóny v australském Melbourne skončil Alonso třetí, přičemž právě jeho týmový partner závod vyhrál. Následovala série tří vítězství v Malajsii, Bahrajnu a San Marinu, kde téměř 20 kol bojoval se svým úhlavním rivalem Michaelem Schumacherem.
Druhý dojel také před domácím publikem ve Španělsku a čtvrtý v prestižním závodě v Monaku, po dalším vítězství v evropské Velké ceně následoval dvojitý bodový půst, nejprve po havárii odstoupil z Velké ceny Kanady, následně nestartoval (jako tehdy všichni jezdci na pneumatikách Michelin) v Grand Prix USA.
Od té doby chyběl na stupních vítězů pouze jednou, v Maďarsku dojel až jedenáctý. Zisk svého prvního mistrovského titulu pečetil třetím místem v Brazílii, celý ročník zakončil vítězstvím v Číně. Celkově nasbíral španělský závodník 133 mistrovských bodů a stal se v té době nejmladším mistrem světa Formule 1 v celé její historii.
2006
I vstup do nadcházejícího ročníku se Alonsovi hodně vydařil, z prvních devíti závodů hned šest vyhrál a ve zbytku skončil na druhém místě. Druhá polovina ročníku již nebyla pro španělského závodníka tak vyvedená, v závěru sezóny jej navíc pravidelně porážel jeho rival Michael Schumacher. Před předposledním závodem sezóny se bodové skóre mezi oběma piloty vyrovnalo, díky více vítězství německého závodníka by se ze svého rekordního osmého titulu mohl radovat on.
V Japonsku se Ferrari předvedlo konkurenceschopně, Michael Schumacher v závodě vedl před druhým Fernandem Alonsem. Motor ve voze sedminásobného šampióna ale selhal a ten tak musel ze závodu odstoupit. Aby titul získal, potřeboval v Brazílii vyhrát a Alonso by nesměl bodovat. To se ale nepodařilo a díky druhému místu v Brazílii se stal Španěl dvojnásobným mistrem světa Formule 1 se ziskem 134 bodů.
McLaren (2007)
Ještě před startem sezóny 2006 bylo oficiálně oznámeno, že od roku 2007 bude Fernando Alonso závodit pro stáj McLaren, jako jeho stájový kolega byl představen mladičký Brit Lewis Hamilton, první pilot Formule 1 černé pleti v celé její historii.
Start od sezóny neměl Fernando vůbec špatný, v prvním závodě v Austrálii dojel druhý, ten následující na malajském okruhu v Sepangu dokonce vyhrál. Ve stínu ale nechtěl zůstat ani jeho stájový kolega Lewis Hamilton, který pravidelně dojížděl na stupních vítězů. V Kanadě se v celkovém pořadí dostal před Alonsa a až do závěru sezóny jej před sebe nepustil.
Španělský závodník získal celkem čtyři vítězství, kromě zmiňované Malajsie zvítězil také v Monaku, Velké ceně Evropy a Itálie. Před posledním závodem sezóny měl společně s Lewisem Hamiltonem a Kimim Räikkönenem šanci na zisk mistrovského titulu. Hamilton v závěrečné Grand Prix v Brazílii dojel sedmý, Fernando Alonso třetí a Kimi Räikkönen první, takže se z mistrovského primátu radoval právě finský závodník ve službách Ferrari.
V průběhu zejména druhé poloviny sezóny nebyl vztah mezi Fernandem Alonsem a Lewisem Hamiltonem zcela ideální, což vyústilo v rozvázání kontraktu mezi španělským závodníkem a týmem McLaren, který měl jinak trvat až do konce sezóny 2009. Po této štaci u britského týmu se Alonso vrátil ke svému bývalému zaměstnavateli – stáji Renault.
Renault (2008-2009)
2008
Kromě návratu do Renaultu se ve spojení s Fernandem Alonsem spekulovalo také o přesunu k týmu Honda, Toyota nebo Red Bull, španělský závodník se ale rozhodl vrátit do prostřední, které velmi dobře znal. Veřejnost očekávala, že právě Alonso by mohl být černým koněm šampionátu, ale hned od prvních závodů bylo jasné, že tentokrát Španěl o titul bojovat nebude.
Fernando Alonso sice dojížděl na bodovaných pozicích, pravidelně ale spíše ve druhé polovině bodované osmičky. V samotném závěru sezóny se nakonec dočkal vítězství, první dojel v Singapuru (po veleznámé kauze crashgate) a v Japonsku. Druhé místo pak obsadil ještě v závodě v Brazílii, celkově to stačilo na 61 mistrovských bodů a páté místo v šampionátu jezdců.
2009
Rok 2009 byl pro Alonsa ještě méně povedenější, španělský závodník bodoval s ještě menší pravidelností a jen těžko se mohl rovnat těm nejlepším, kterými tento rok byly týmy Brawn a Red Bull. Fernando Alonso tento rok nezískal ani jedno vítězství, absolutním maximem bylo třetí místo na okruhu v Singapuru. Celkově skončil Alonso na devátém místě se ziskem 26 bodů. Tak málo mistrovských bodů Alonso do té doby ve Formuli 1 za celou sezónu ještě nezískal, v září téhož roku navíc byl oznámeno, že španělský pilot podepsal tříletý kontrakt s týmem Ferrari.
Ferrari (2010-nyní)
2010
Sezónu v novém působišti začal velmi slibně, hned v prvním závodě v Bahrajnu skončil první, následovala ale série šesti závodů, ve kterých Fernando nedojel ani na stupních vítězů a jeho maximem byla dvě čtvrtá místa. Třetí dojel až v Kanadě a z vítězství se znovu mohl radovat až ve Velké ceně Německa, kdy jej před sebe na signál týmu pustil Felipe Massa.
Závěr sezóny byl pro španělského závodníka mnohem lepší, zvítězil ještě v Itálii, Singapuru a Koreji, v předposledním závodě v Koreji dojel třetí a do posledního závodního víkendu v Abú Dhabí mířil na čele šampionátu. V závodě se ale zasekl za pomalejšími soupeři, což jej nakonec stálo mistrovský titul, ze kterého se radoval Sebastian Vettel.
2011
Ani start do sezóny 2011 nebyl pro Alonsa úplně skvělý, v Austrálii dojel čtvrtý, v Malajsii šestý a v Číně sedmý. Na stupně vítězů se dostal až ve Velké ceně Turecka, kde dojel třetí. Jediné vítězství zaznamenal ve Velké ceně Velké Británie. Celkově skončil na čtvrtém místě v šampionátu se ziskem 257 mistrovských bodů, na suverénního Sebastiana Vettela nestačil.
2012
Do bojů o mistrovský titul se znovu vrátil v roce 2012, v prvním závodě sezóny dojel pátý, ten další v Malajsii už vyhrál. Po devátém a sedmém místě se znovu vrátil na stupně vítězů před domácím publikem ve Španělsku, třetí dojel také v Monaku. Další vítězství zaznamenal ve Velké ceně Evropy a Německa.
V posledních pěti závodech byl vždy na stupních vítězů, ale ani jednou nedosáhl na vítězství. Do Brazílie i tak ještě mířil s šancí získat třetí mistrovský primát, jeho sok Sebsatian Vettel se hned v úvodu závodu dostal do problémů a skoro to vypadalo, že bude muset odstoupit. Jenže Vettelův Red Bull to vydržel a probojoval se startovním polem až na bodované pozice, ani druhé místo Fernanda Alonsa tak nestačilo k jeho dalšímu titulu a Španěl skončil znovu druhý.
Již v průběhu sezóny bylo také oznámeno, že Fernando Alonso se svým současným zaměstnavatelem Ferrari prodlouží aktuální kontrakt.
2013
I pro sezónu 2013 tak Španěl působil u Ferrari, start do nového ročníku měl tým nadstandardní, Fernando Alonso v prvním závodě skončil druhý, následně po havárii v Malajsii nedokončil. První vítězství získal ve třetí Velké ceně v Číně a další přidal ještě ve Španělsku.
Pravidelně dojížděl na bodovaných pozicích a třikrát po sobě dojel druhý (Belgie, Itálie, Singapur). Na znovu suverénního Sebastiana Vettela to ale opět nestačilo a ten si zajistil svůj čtvrtý mistrovský titul v řadě již při závodě v Indii. Fernando Alonso do posledního závodu ještě bude bojovat o druhé místo v šampionátu.
Výsledky a tabulková data
Sezóna | # | Konstruktér | Pořadí | Body celkem |
---|---|---|---|---|
2001 | 21 | Minardi | 19. | 0 |
2003 | 8 | Renault | 6. | 55 |
2004 | 8 | Renault | 4. | 59 |
2005 | 5 | Renault | 1. | 133 |
2006 | 1 | Renault | 1. | 134 |
2007 | 1 | McLaren | 2. | 109 |
2008 | 5 | Renault | 5. | 61 |
2009 | 7 | Renault | 9. | 26 |
2010 | 8 | Ferrari | 2. | 252 |
2011 | 5 | Ferrari | 4. | 257 |
2012 | 5 | Ferrari | 2. | 278 |
2013 | 3 | Ferrari | 2. | 242 |
2014 | 14 | Ferrari | 6. | 161 |
2015 | 14 | McLaren | 17. | 11 |
2016 | 14 | McLaren | 10. | 54 |
2017 | 14 | McLaren | 15. | 17 |
2018 | 14 | McLaren | 11. | 50 |
2019 | 14 | McLaren | 11. | 0 |
Žádné příspěvky nenalezeny.