Rusko

Okruh: Sochi Autodrom

Název:
Sochi Autodrom
Země:
Rusko
Adresa:
Poslední úprava:
21.4.2016 09:10

Sochi Autodrom je ruský závodní okruh v přímořském letovisku, který byl otevřen v roce 2014. Ve stejném roce se na téměř šestikilometrové trati konal první závod Formule 1 v historii země. Okruh vedoucí kolem komplexu olympijských her má smlouvu na pořádání velkých cen na sedm let.

Informace

Vybudování ruského závodního okruhu v Sochi je tečkou za plány, které tato země dávala dohromady téměř 30 let. Už v roce 1983 se spekulovalo o tom, že by se v Rusku konal závod Formule 1. Kvůli etickým a politickým důvodům se ale tato vize protáhla a po mnoha neúspěšných pokusech plán na pořádání velké ceny vyšel až v roce 2014.

Okruh dlouhý 5,848 kilometru je po belgickém Spa a britském Silverstone třetí nejdelší tratí v kalendáři Formule 1. Leží v prostorách olympijského komplexu. Hry se zde konaly ve stejný rok jako první velká cena v historii Ruska. Asfalt byl ale na závodní dráhu položen až po závěrečném ceremoniálu.

Sochi Autodrom je dalším dílem německého architekta Hermanna Tilkeho. Budování započalo už v roce 2011 a tribuny kolem tratě mají kapacitu 55 tisíc návštěvníků. Okruh má 19 zatáček a z části (1,7 kilometru) jej tvoří i veřejné komunikace.

První Velkou cenu Ruska v historii Formule 1 sledoval v roce 2014 z VIP tribuny také prezident Vladimir Putin. Nejsledovanějším závodníkem byl pochopitelně domácí Daniil Kvyat, který po povedené kvalifikaci a startu z pátého místa skončil až čtrnáctý. O rok později se mu ale dařilo o poznání lépe a s vozem Red Bull obsadil pátou příčku. Oba závody v letech 2014 a 2015 vyhrál Lewis Hamilton, který se také v obou sezonách radoval ze zisku mistrovského titulu.

Zatímco se Velká cena Ruska konala v prvních dvou letech v závěru sezony, pro ročník 2016 se stala už čtvrtým podnikem, který byl naplánován na první květnový den.

Fotogalerie

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.