10.4.1929 - 22.1.1959
Národnost
Poslední úprava
8.1.2013 21:49

Dnes je pre nás len veľmi ťažko predstavitelné že by jazdec dokázal vyhrať titul majstra sveta iba s jedným víťazstvom v pretekoch, ale v roku 1958 keď sa jazdilo 10 veľkých cien + Indy to až taká veľká senzácia nebola. Len škoda že Mike zahynul taký mladý, mohli sme jeho meno počuť kľudne aj v automobilovom priemysle.

Informace

Kariéra

1958 - F1: Scuderia Ferrari, Mistr světa, 42 bodů (1 vítězství, 7 stupňů vítězů, 4 nejlepší startovní pozice, 5 nejrychlejších kol)
1957 - F1: Scuderia Ferrari, 4.místo, 13 bodů (2 stupně vítězů)
1956 - F1: Officine Alfieri Maserati, Owen Racing Organisation, Vandervell Products Ltd, 12.místo, 4 body (1 stupeň vítězů)
1955 - F1: Scuderia Ferrari, Vandervell Products Ltd, Vandervell Products
1954 - F1: Scuderia Ferrari, 3.místo, 24.64 bodů (1 vítězství, 4 stupně vítězů, 1 nejrychlejší kolo)
1953 - F1: Scuderia Ferrari, 4.místo, 19 bodů (1 vítězství, 3 stupně vítězů)
1952 - F1: Leslie Hawthorn, Archie Bryde, 5.místo, 10 bodů (1 stupeň vítězů)

John Michael Hawthorn, to bolo celé meno muža, ktorý sa stal v roku 1958 prvým Britským majstrom sveta. Aký to bol človek? Mike bol extrovert sršiaci vtipmi, ktorý mal rád pivo, rýchle autá a pekné baby. Pretekal hlavne kvôli tomu že ho to bavilo.

Mikov otec, Leslie Hawthorn bo ladič motorv, spolu s ním sa Mike v roku 1950 zúčastnil prvých pretekov športových automobilov Brighton Speed trials. Leslie jazdil so silnejším autom ako Mike, ktorý mal Riley Imp s obsahom 1100 ccm. Mike svoju kategóriu vyhral a po tom čo začal mať Leslie zdravotné problémy, Mike jazdil na jeho aute, vyhral 2 preteky v Írsku a stával sa čím ďalej tým viac populárnejším. Mike získla ďalšie víťazstvá a zapôsobil na rodinného priateľa Boba Chaseho, ktorý mu kúpil dvojlitrový voz Cooper-Bristol. S Cooperom Mike štartoval v pretekoch Formuly 2.

Leslie mu šesťvalcový motor dôkladne pripravil a Mike vyhral už pri prvom štarte, vyhral aj druhé preteky a zastavil ho jose Frolian Gonzales na 4,5 litrovom Ferrari. V tom istom roku sa Mike predstavil v F1, v Spa skončil štvrtý, v Silverstone tretí a v Zandvoorte znova štvrtý. Mladého Mika si všimol Enzo Ferrari,  a ponúkol mu vo svojom tíme miesto, Mike po porade s otcom zhodnotil že v Británii neexistuje konkurenčné auto a preto enzovu ponuku prijal.

Enzovi sa odvďačil víťazstvom na Veľkej Cene Francúzska a celkovým štvrtým miestom. V ďalšej sezóne si Mike pripísal na Veľkej Cene Španielska druhé víťazstvo a v celkovom hodnotení skončil tretí. Škrt cez rozpočet Mikovi spravila smrť jeho otca, ktorý havaroval na ceste z Goodwoodu do Farnhamu. Po otcovi musel niekto prevzať rodinný podnik, preto sa Mike presťahoval späť na ostrovy a z praktického hľadiska sa  rozhodol  jazdiť za Britský tím Vanwall. Podpísal aj zmluvu s Jaguarom na preteky športových automobilov.

V novom tíme sa Mike dlho neohrial, nedokončil ani jedny preteky, a na Veľkej Cene Belgicka štartoval bez spojky, ktorá zhorela keď ho majiteľ tímu Tony Vandervella viezol na štart. Mike to vzdal a odkázal Enzovi Ferrarimu že ak má záujem je mu k dispozícii a Enzo záujem mal. Mike prestúpil späť do Ferrari, ale jeho čierna séria pokračovala, nebodoval v zandvoorte, v Aintree ani v Monze.

Keď Mike videl že mu ani prestup do Ferrari nepomohl, rozhodol sa opäť presunúť na ostrovy a štartoval za začínajúci tím BRM. Bol to nový tím, ktorý trápili technické poruchy, na Veľkú Cenu Monaka Mike ani nenastúpil a v Silverstone síce viedol ale musel odstúpiť. Ešte v ten deň čo Mike odstúpil v Silverstone, opustil tím a opäť sa vrátil do Ferrari kde ho Enzo opäť privítal s otvorenou náručou.

Vo Ferari stretol svojho krajana Petra Collinsa a začala sa ich dvojročná, veľmi úspešná spolupráca, aj keď za 2 roky získal Mike iba jedno víťazstvo v roku 1958 sa tešil z titulu majstra sveta aj keď jeho súper v priamom boji o titul, Stirling Moss, yhral 4 preteky, Mike nad ním vyhral o jeden bod. V tomto roku sa zabili obaja jeho tímový kolegovia, v Reims Luigi Musso a na Nurburgringu Peter Collins. Po posledných pretekoch Mike vyhlásil: "Ďakujem Bohu, že je koniec. Na ďalších pretekoch sa už nezúčastním!"

Mike mal v pláne venovať sa len práci v rodinnom podniku a už ďalej nepretekať, osud to však chcel inak a v osudové ráno, keď Mike s Robom Walkerom, dedičom značky whisky a majiteľom súkromného tímu, si urobili preteky do Londýna po verejných cestách, Mike pri uhýbaní sa nákladiku stratil kontrolu nad svojim Jaguarom a vrazil do stromu okolo ktorého sa doslova obmotal, majstra sveta vrazilo na zadné sedadlo a kým k nemu stihol Walker pribehnúť, bol mŕtvy.