Velká Británie

Jezdec: George Abecassis

Jméno
George Abecassis
Datum narození
21.3.1913 - 18.12.1991
Národnost
Velká Británie
Poslední úprava
5.4.2013 21:35

George Abecassis byl britský automobilový závodník, který se zúčastnil dvou Velkých cen mistrovství světa Formule 1. Oba závody odjel na okruhu Bremgarten ve Švýcarsku.

Informace

Brit George Abecassis nepatří mezi nejznámější legendy historie motorismu, i tak je ale považován za úspěšnou postavu britského závodního světa. Mimo jiné se mu podařilo zvítězit v posledním předválečném i prvním poválečném závodě ve Velké Británii.
S automobilovými závody začal Abecassis již v roce 1935 s vozem Austin Seven, za úspěšného jej ale veřejnost začala považovat až o tři roky později, kdy jezdil s upraveným autem značky Alta. Zajímavostí také je, že během války byl pilotem samotného královského letectva.
Ani po válce jej nadšení pro motorismus neopustilo, znovu dostává příležitost s vozem Alta, kromě závodění se věnuje i samotnému vývoji vozu. Premiéry se jeho vůz dočkal při British Empire Trophy v roce 1948, vůz byl rychlý, zároveň ale velmi nespolehlivý, hned ve druhém kole totiž George odstupuje pro poruchu převodovky.
Později se stal partnerem Johna Heatha a spolumajitelem Hersham and Walton Motors Ltd. Společnost začíná vyrábět vozy HWM s motory Alta, které George již z dřívějška velmi dobře znal. S tímto monopostem se Abecassis zúčastnil Velkých cen Švýcarska v roce 1951 a 1952, do té první startuje z předposlední pozice a velkého úspěchu se v závodě nedočká. O rok později se mu kvalifikace vyvedla lépe, startuje desátý, ale závod nedokončuje.
Neúspěchy v začínajícím šampionátu Formule 1 si George vynahrazuje v závodech sportovních vozů. V roce 1950 vítězí v závodě Le Mans s vozem Aston Martin. O dva roky později dojíždí s kolegou Reg Parnellem na druhém místě v závodě 12 hodin v Sebringu.
V roce 1956 umírá při závodech jeho velký kamarád John Heath a Abecassise to vede k ukončení závodní kariéry, automobilový průmysl však zcela neopouští, i nadále se věnuje fungování společnosti HWM. Bere si Angelu, dceru sira Davida Browna, prezidenta automobilky Aston Martin.
Umírá ve věku 78 let v roce 1991 v poklidu ve svém vlastním domě.

Výsledky a tabulková data

Sezóna # Konstruktér Pořadí Body celkem
1951 12 HWM 20. 0
1952 16 HWM 23. 0
Název   Okruh # Konstruktér P B
Velká cena Švýcarska 1951 Švýcarsko Bremgarten 12 HWM RET 0
Velká cena Švýcarska 1952 Švýcarsko Bremgarten 16 HWM RET 0
Sezóna   Konstruktér
1951 Velká Británie HWM
1952 Velká Británie HWM

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.