Velká Británie

Jezdec: James Calado

Jméno
James Calado
Datum narození
13.6.1989
Národnost
Velká Británie
Poslední úprava
2.9.2013 19:15

James John Calado (* 13. června 1989) je britský závodní jezdec, který aktuálně působí v šampionátu GP2, v rozvoji jeho kariéry mu pomáhá nadace Racing Steps. Druhý zářijový den roku 2013 byl potvrzen jako rezervní závodník stáje Force India, se kterou testoval již v červenci téhož roku při testu mladých závodníků na okruhu Silverstone.

Informace

James Calado začal svou závodnickou kariéru v roce 1999 na motokárách mezi kadety, v roce 2001 získal v této kategorii britský titul. Na motokárách pokračoval i v dalších letech a v roce 2005 zvítězil v evropském šampionátu KF2 před Jeanem-Éricem Vergnem.

Podporovaný nadací Racing Steps vedly jeho další kroky do britského šampionátu Formule Renault, kde se v roce 2008 stal závodníkem týmu Fortec. Hned v jeho prvním ročníku skončil sedmý, v dvaceti závodech byl dvakrát nejrychlejší v kvalifikaci a jednou se mu povedlo vyhrát i celý závod.

V druhém ročníku se Caladovi ve stejném šampionátu dařilo o poznání lépe a po zisku osmi vítězství se mohl radovat z celkově druhé příčky v šampionátu jezdců.

Pro rok 2010 se britský závodník rozhodl pro změnu, stal se pilotem stáje Carlin v britském šampionátu Formule 3, jeho stájovým kolegou mu byl Jean-Éric Vergne, kterého dobře znal již z motokár. Angličan zaznamenal pět vítězství a skončil druhý v pořadí jezdců, na francouzského stájového kolegu, který šampionát vyhrál, ztratil 99 bodů, tým Carlin tak opět potvrdil svou dominanci.

O rok později se Calado opět stěhoval, tentokrát do šampionátu GP3, kde působil v týmu ART Lotus i vedle Valtteriho Bottase. Zatímco finský závodník celý šampionát vyhrál, Calado skončil znovu druhý, získal jedno vítězství ve španělské Valencii a dalších pět umístění na stupních vítězů, tým ART navíc vyhrál Pohár konstruktérů.

Na konci roku debutoval Calado v šampionátu GP2 a na okruhu Yas Marina překvapivě vyhrál druhý závod. Pro rok 2012 se stal ve stejné sérii jezdcem Lotusu. Ze čtyřiadvaceti závodů zaznamenal dvě vítězství a sedm stupňů vítězů, se 160 mistrovskými body obsadil pátou příčku v šampionátu jezdců a stal se nejúspěšnějším nováčkem.

V sezóně 2013 pokračoval i nadále v šampionátu GP2, v červenci testoval se stájí Force India v průběhu testů mladých závodníků a všechny mile překvapil, na začátku září byl potvrzen jako třetí jezdec indického týmu. Obdobně začala cesta do Formule 1 i v případě Paula di Resty či Nica Hülkenberga, oba se z pozice rezervního pilota stáje Force India postupně propracovali až do závodní sedačky.

Premiéra Jamese Calada v roli rezervního jezdce Force Indie se datuje k 6. září, kdy se zúčastní prvního pátečního tréninku na italské Monze.

Výsledky a tabulková data

Sezóna # Konstruktér Pořadí Body celkem
Název   Okruh # Konstruktér P B
Sezóna   Konstruktér

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.