GP2 Series

Poslední úprava:
6.4.2013 21:35
GP2 je závodní série, která slouží k výchově nových talentů pro Formuli 1 a je jejím doprovodným programem.

Informace

GP2 Series, zkráceně také GP2, byla založena roku 2005 jako nástupce šampionátu Formule 3000, který do té doby sloužil k pěstování mladých talentů pro Formuli 1. GP2 je zároveň doprovodným programem celé královny motorismu. Projekt mají na svědomí Bernie Ecclestone a Flavio Briatore. V roce 2010 byl založen také šampionát GP3, který slouží jako příprava jezdců právě pro tento šampionát.

Celá GP2 je navržena tak, aby byla co nejlepší přípravou pro mladé a talentované závodníky, kteří mají namířeno do Formule 1. Proto také všechny vozy šampionátu používají stejné šasi, motory i pneumatiky, mnohem více se díky tomu projevuje jezdecké umění každého z pilotů. Logická je i myšlenka zařadit závody série GP2 do závodních víkendů Formule 1. Závodníci se mohou seznámit s prostředím Velkých cen, rozrostlým zázemím nebo profesionálními zdravotnickými centry.

Pro mnohé jezdce byla právě GP2 odrazovým můstkem do Formule 1, šampión prvního ročníku Nico Rosberg byl o rok později najat do Williamsu, to stejné zopakoval i Lewis Hamilton, který se o rok později stěhoval do britského McLarenu. Zatím posledním závodníkem, který se po vítězství v seriálu GP2 dostal do Formule 1, byl francouzský jezdec Romain Grosjean, který měl však zkušenosti s královnou motorismu již z roku 2009.

V průběhu roku 2011 bylo oznámeno, že série GP2 se počínaje sezónou 2012 spojí se stejným šampionátem konaným v Asii, z čehož vznikne prestižnější série o více závodech.

Závodní víkend je oproti tomu z F1 o něco odlišný. V pátek mají všichni závodníci 30 minut na tréninky a dalších 30 minut trvá kvalifikace. Kvalifikace rozhodnou o postavení závodníků na startovním roštu pro sobotní závod, který je dlouhý 180 kilometrů. Během sobotního závodu musí každý z pilotů minimálně jednou ke svým mechanikům, kteří musí vyměnit alespoň dvě pneumatiky na voze. V neděli se jede sprint dlouhý 120 kilometrů, o pořadí do tohoto druhého závodu rozhodni první závod, přičemž pořadí prvních osmi jezdců se obrací. Kdo tedy v prvním závodě dojel osmý, startuje do závodu z pole position, vítěz prvního závodu naopak odstartuje do nedělního sprintu z osmé pozice.

Od sezóny 2012 GP2 přepracovala bodovací systém obou závodů. První závod je bodově odměňován stejně jako ten ve Formuli 1. Vítěz bere 25 bodů, závodníci za ním pak 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 a desátý získává jediný bodík. V nedělním sprintu je bodově ohodnoceno prvních osm jezdců v cíli systémem 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 a 1. Za pole position získanou v páteční kvalifikaci obdrží jezdec čtyři body, dva body pak získává za nejrychlejší kolo v obou závodech. Za celý závodní víkend tak může pilot nasbírat až 48 mistrovských bodů.